ابزار وبمستر

ذائقه ايراني ، كالاي ايراني - Archive: 1391-10-2
معرفی وبلاگ
بازدید کننده ی گرامی؛ این وبلاگ با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، در جهت گسترش و حمایت از تولیدات داخلی و ملی ایجاد شده است. شما عزیزان نیز با بیان نظرات و به خصوص انتقادات خود می توانید در جهت بهتر شدن وبلاگ با ما همکاری فرمایید.
صفحه ها
دسته
آرشیو
لینک دوستان
پیوندهای مرتبط
لوگوی وبلاگ ما

ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی

لوگوی دوستان
ابزارها و برنامه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 594159
تعداد نوشته ها : 1651
تعداد نظرات : 97
 حمايت از توليد ملي
این سایت را حمایت می کنم
کلیپ صوتی وبلاگ
بيانيه علماي اصفهان در حمايت از توليد ملي

نخستين مانيفست توليد ملي در 109 سال پيش

توليد ايراني: از مرگ كه شخصي‌ترين و خصوصي‌ترين موقعيت افراد است تا مهماني‌هاي و مجالس عمومي،‌ همه در نامه‌اي از سوي علماي يكصد و نه سال پيش اصفهان ملزم به استفاده از لوازم و وسايل ايراني شده است؛‌ وگرنه امضاكنندگان كه علماي اعلام شهر باشند نه بر ميت نماز مي‌خوانند نه در مهماني شركت مي‌كنند.

http://tolideiran.ir/sites/default/files/sistani-zeinolabedi-khoie-ali-akbar-ardabili-yones-1314-tehran-kashfe-hejab-tabeed.jpg?1346060510

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، 12 نفر از علماي ديني اصفهان در خطابه‌اي استفاده از كالاي ايراني را در همه شئونات مصرفي از مؤكدات ديني دانسته‌اند و گفته اند بر ميتي كه كفن ايراني نداشته باشد نماز نمي‌خوانند و پاي قبالجات و احكام شرعي نيز كاغذش ايراني نباشد، مهر و امضايي نمي‌زنند.

از مهماني‌ها و مراسم دور هم جمع شدني تا پوشش و قبالجات مذهبي و ديني در اين نامه مورد اشاره قرار گرفته و استفاده از لوازم ايراني در همه آنها تأكيد شده است.

اين بيانيه به شرح زير است.

« بيانيه جمعي از علماي اصفهان در يك قرن پيش در حمايت از توليد ملي

بركسي كه كفنش از پارچه ايراني نباشد، نماز نمي خوانيم.

 بعد از تسبيح و تحميد

 اين خدام شريعت مطهره با همراهي جناب ركن الملك متعهد و ملتزم شرعي شده ايم كه مهما امكن ( تا حد امكان) بعد ذلك تخلف ننماييم، فعلا پنج فقره است :

اولا: قبالجات و احكام شرعيه، از شنبه (۱۴جمادي الاول) به بعد بايد روي كاغذ ايراني بدون آهار نوشته شود، اگر بر كاغذهاي ديگر نويسند، مهر ننموده و اعتراف نمي نويسيم، فباله و حكمي هم كه روي كاغذ ديگر نوشته بياورندو تاريخ آن بعد از اين قرار باشد، امضا نمي نماييم. حرام نيست كاغذ غيرايراني و كسي را منع نمي شويم، ماها با اين روش متعهديم.

 ثانيا: كفن اموات، اگر غير از كرباس و پارچه اردستاني يا پارچه ديگر ايراني باشد، متعهد شده ايم، برآن ميت ماها نماز نخوانيم. ديگري را براي اقامه صلوه بر آن ميت بخواهند، ماها را معاف دارند.

 ثالثا: ملبوس مردانه جديد كه از اين تاريخ به بعد دوخته و پوشيده مي شود، قرار داديم مهما امكن هرچه بدلي آن در ايران يافت نمي كنيم و حرام نمي دانيم لباسهاي غير ايراني را، اما ماها ملتزم شده ايم، حتي المقدور بعد از اين تاريخ ملبوس خود را از نسج ايراني بنماييم، تابعين ماها نيز كذلك و متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد آنچه از سابق پوشيده ايم و دوخته ايم، ممنوع نيست استعمال آن.

 رابعا: ميهماني ها بعد ذلك، ولو اعياني باشد،چه عامه چه خاصه، بايد مختصر باشد، يك پلو و يك چلو و يك خورش و يك افشره، اگر زائد بر اين كسي تكليف دهد، ما را به محضر خود وعده نگيرد، خودمان نيز به همين روش ميهماني مي نماييم، هرچه كمتر و مختصرتر از اين تكليف كردند، موجب مزيد امتنان ماها خواهد بود.

 خامسا: وافوري و اهل وافور را احترام نمي كنيم و به منزل او نمي رويم، زيرا كه آيات باهره : (ان المبذرين كانوااخوان الشياطين – ولاتسرفوا ان الله لا يحب المسرفين – و لاتلقوا بايديكم الي التهلكه ) و حديث : (لاضرر و لاضرا ) ضرر مالي و جاني و عمري و نسلي و ديني و عرضي و شغلي آن محسوس و مسري است و خانواده ها و ممالك را به باد داده، بعد از اين هر كه را فهميديم وافوري است، بهنظر توهين و خفت مي نگريم.

 

امضاي آقايان كرام و علماء فخام كثرالله امثالهم :

 ۱- ثقه الاسلام آقاي حاج آقا نورالله  ۲- حسين بن جعفر الفشاركي  ۳- حجه الاسلام آقا نجفي  ۴- شيخ مرتضي اژه  ۵- آقا ميرزا محمدتقي مدرس  ۶- حاجي سيد محمدباقر بروجردي  ۷- آقا ميرزا علي محمد  ۸- حاجي ميرزا آقا محمد مهدي جويباره  ۹- سيد ابوالقاسم دهكردي  ۱۰- حاجي سيد ابوالفضل زنجاني  ۱۱- آقا محمد جواد قزويني  ۱۲- سيد محمدرضا شهير به آقا ميرزاي مسجد شاهي  ۱۳- حاجي آقا حسين بيدآيادي

 تذكر: اين قرارداد در تاريخ ۱۲ جمادي الاول ۱۳۲۴ به امضا رسيد.»

منبع: توليد ايراني


اشتراک این مطلب در :

X